Oto muzea i galerie jakie warto odwiedzić na Sycylii:

  1. Międzynarodowe Muzeum Marionetek im. Antonio Pasqualino w Palermo – mieści zbiór tradycyjnych lalek sycylijskich, stanowiących do dziś jedną z ulubionych pamiątek kupowanych na wyspie.
  2. Muzeum Sztuki w Muzyce 3M w Ennie – jest to niezwykle interesujące multimedialne muzeum poświęcone sycylijskiej muzyce i jej przejawom w sztukach plastycznych.
  3. MEMS (Museo di Erice La Montagna del Signore) – jest to projekt muzealny obejmujący całe miasto Erice – w pełni zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Oferuje kilka szklaków zwiedzania Erice oraz gwarantuje niesamowite uczucie przebywania w mieście jakby żywcem wyjętym z odległej przeszłości.
  4. Muzeum Wulkanologiczne Góry Etna – znajduje się tu dwuczęściowa ekspozycja dokumentująca geologię wulkanu, a także jego aktywność na przestrzeni dziejów. Jest to obowiązkowy punkt programu podczas wycieczki na zbocza góry.
  5. Regionalne Muzeum Archeologiczne „Antonio Salinas” – jest to mieszczące się w XVIII-wiecznych poklasztornych budynkach muzeum archeologiczne, w którym możemy zobaczyć fenickie, greckie i rzymskie zabytki odnalezione przez archeologów, jak również egipski „kamień z Palermo”, czyli spis pierwszych władców Egiptu (od czasów predynastycznych do 2350 roku p.n.e.).
  6. Regionalne Muzeum Ceramiki w Caltagirone – należy wiedzieć, że do muzeum wchodzi się przez Teatrzyk (Teatrino) – miejsce widokowe z panoramą obejmującą stare miasto na wzgórzach. Ekspozycja umieszczona w czterech salach pokazuje ewolucję historyczną, techniczną i artystyczną ceramiki sycylijskiej, od czasów prehistorycznych (ceramika z nekropolii Angelo, gór Moschitta, Balchino, Sant’lppoliito i Rocca) przez kolekcję klasyczną i nowoczesną, ceramikę średniowieczną, aż do początków XX wieku.